سلامت

سلامت

چطور جلوي شب‌ادراري كودكان را بگيريم؟

چطور جلوي شب‌ادراري كودكان را بگيريم؟

كودكان قبل از اين‌كه براي خواب شبانه به اتاق خواب‌شان بروند، بايد حتما به توالت بروند. شما به‌عنوان والدين بايد رفتن به توالت قبل از خوابيدن را به يكي از كارهاي اصلي در برنامه شبانه كودك تبديل كنيد. همچنين، كودك بايد بداند كه بيدار شدن در ساعات نيمه‌شب براي رفتن به توالت هيچ اشكالي ندارد. در نظر گرفتن نور مناسب در اتاق كودك و همچنين در مسير رسيدن به توالت، مي‌تواند به او كمك كند تا خودش بدون نياز به پدر يا مادر به توالت برود. 
 
آيا بيدار كردن كودك در نيمه‌شب موثر است؟
 متخصصان اكيدا توصيه مي‌كنند كه هرگز خودتان كودكان را در ساعات نيمه‌شب براي رفتن به توالت بيدار نكنيد. توجه داشته باشيد كه اگر كودك را از خواب و استراحت طبيعي‌اش محروم كنيد، سطح استرس را در زندگي او افزايش مي‌دهيد. خود استرس مي‌تواند از عوامل محرك اصلي در شب‌ادراري كودكان باشد. 
 
از كودك در تميز كردن لباس‌ها و وسايلش كمك بگيريد
 وقتي كه كودك دچار شب‌ادراري مي‌شود، نبايد طوري رفتار كنيد كه خودش هيچ نقشي در شستن و تميز كردن رخت خواب و لباس‌هايش نداشته باشد. از طرف ديگر، نبايد هم طوري رفتار كنيد كه احساس تنبيه و مجازات را به او القا كند. درواقع، والدين بايد طوري از كودك براي تميز كردن لباس‌ها و رخت خواب خودش كمك بگيرند كه او كاملا درك كند كه انجام دادن چنين كاري، بخشي از روند طبيعي زندگي است. اين مشاركت، آگاهي كودك را نسبت به شب‌ادراري بيشتر مي‌كند، بدون اين‌كه احساس شرمندگي و خجالت در او به‌وجود بياورد.
 
 استفاده از سركه براي شستن لباس‌ها
 اگر كودك دچار شب‌ادراري شود، والدين با اتفاق تمام‌شده مواجه هستند و نبايد مشكل را تشديد كنند. يكي از مشكلات ناشي از شب‌ادراري، بوي آزاردهنده‌اي است كه از ادرار روي لباس‌ها و رختخواب باقي مي‌ماند. اگر شما هم به‌عنوان والدين با اين مشكل مواجه شده‌ايد، مي‌توانيد از نصف فنجان يا يك فنجان سركه سفيد براي شستن اين لباس‌ها و رخت خواب‌ها استفاده كنيد تا بوي ادرار را از بين ببريد. 
 
فضاي خانه را كنترل كنيد
 شب‌ادراري مي‌تواند كودك را در معرض طعنه و تمسخر ديگر اعضاي خانواده، خصوصا خواهر يا برادر، قرار بدهد. براي اين‌كه از پيامدهاي اين مشكل جلوگيري كنيد، بايد خانه را به فضاي ايمن و آرامي براي كودك تبديل سازيد. بنابراين، به هيچ فردي از اعضاي خانواده اجازه ندهيد كه كودك را مسخره كنند يا به او طعنه بزنند. خواهر يا برادر كوچك‌تر يا بزرگ‌تر نيز بايد بدانند كه شب‌ادراري، چيزي نيست كه برادرشان بتواند كنترلش كند و همه اعضاي خانواده بايد براي رفع اين مشكل از او پشتيباني كنند. 
 
صبور باشيد
 ترساندن كودك يا فرياد زدن بر سر او، هرگز نمي‌تواند مانع از شب‌ادراري كودك شود. همچنين، مطرح كردن مشكل شب‌ادراري كودك در مقابل ديگران، به قصد شرمنده كردن و خجالت‌زده كردن او، از بدترين كارهاي ممكن است. خجالت‌زده كردن كودك فقط به افزايش استرس و اضطراب در او منجر مي‌شود. بنابراين، به خودتان يادآوري كنيد كه شب‌ادراري درنهايت مشكلي است كه برطرف مي‌شود و شما به‌عنوان والدين بايد در اين مدت پشتيبان كودك باشيد. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۶:۳۷ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

آيا بايد مسواك را قبل از استفاده، خيس كرد؟

بسياري از جنبه‌هاي زندگي امروزي ما در رسانه‌هاي اجتماعي به بحث گذاشته مي‌شوند و گاهي اوقات اين بحث‌ها نه‌تنها حرارت زيادي به خود مي‌گيرند،‌ بلكه مردم را شديدا تحت تاثير قرار مي‌دهند. بخشي از اين بحث‌ها به نحوه انجام دادن كارهاي روزانه اختصاص دارد و اخيرا نيز بحث خاصي، همه نگاه‌ها را به خودش معطوف كرده است: آيا بايد مسواك را قبل از استفاده، با آب كاملا مرطوب كنيم؟ بعضي از افراد قبل از مطرح شدن اين بحث واقعا هميشه مسواك خودشان را قبل از استفاده مرطوب مي‌كرده‌اند و بعضي از افراد اصلا تا كنون به اين فكر هم نكرده‌اند. با اين‌حال، اين بحث باعث شده است كه حساسيت زيادي روي اين موضوع ايجاد شود. بحث‌هاي شكل‌گرفته نشان مي‌دهند كه افراد سعي مي‌كنند كه شيوه مسواك زدن خودشان را به‌عنوان الگوي صحيح معرفي كنند. بعضي‌ها بر استفاده از مسواك خشك تاكيد كرده‌اند و بعضي‌ها نيز بر مرطوب كردن مسواك پيش از استفاده. درواقع، همه اين مباحث به اولويت‌هاي شخصي برمي‌گردند، اما آيا واقعا شيوه صحيح و مشخصي براي اين كار وجود دارد؟ 
 
دكتر ميتالي هارياوالا (از دندان‌پزشكان فعال در اين زمينه) درباره بهترين شيوه مسواك زدن مي‌گويد: «ابتدا بايد مسواك خودتان را با آب خيس كنيد تا هم تميز شود و هم حالت نرم‌تري به خودش بگيرد. اين كار براي جلوگيري از ساييده شدن بيش از حد مسواك بر دندان‌ها و لثه‌ها ضروري است. به‌علاوه، خيس كردن مسواك اجازه مي‌دهد كه خميردندان به‌راحتي به پرزهاي مسواك بچسبد و درنتيجه از روي مسواك جدا نشوند». اين دندان‌پزشك مي‌افزايد: «پس از اين‌كه خميردندان را روي مسواك قرار داديد، سريعا يك بار ديگر مسواك را از زير آب رد كنيد. اين تماس دوم با آب، خميردندان را به حالت فعال درمي‌آورد چون هم حل‌پذيري خميردندان را افزايش مي‌دهد و هم چسبندگي آن به مسواك را تقويت مي‌كند. فقط بعد از اين كار بايد سريعا مسواك زدن را شروع كنيد». اگر مي‌خواهيد كه از دندان‌هاي‌تان مراقبت كنيد، بايد حداقل ۲ بار در روز و هر بار حداقل به مدت ۲ دقيقه مسواك بزنيد. اگر درباره بهترين شيوه براي مسواك زدن ترديد داريد يا نسبت به بهداشت دهان و دندان خودتان نگران هستيد، حتما به دندان‌پزشك مراجعه كنيد. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۵:۱۸ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

آلرژي فصلي چيست؟

آلرژي فصلي چيست؟

آلرژي، واكنش اشتباهي است كه سيستم ايمني بدن نسبت به محرك‌هاي بيروني (آلرژن‌ها) نشان مي‌دهد. پس آلرژي‌هاي فصلي، واكنش‌هاي آلرژيكي هستند كه به‌خاطر تماس شما با آلرژن‌هاي خاص در برهه‌هاي خاصي از سال بروز پيدا مي‌كنند. يك پزشك انگليسي به‌نام جان بوستوك براي اولين بار در سال ۱۸۱۹ ميلادي، توصيفي از علائم نوعي آلرژي فصلي به دست داد كه با نام تب يونجه شناخته مي‌شود. در آن زمان، تب يونجه واقعا نادر به‌حساب مي‌آمد. اگرچه شيوع تب يونجه در طول قرن ۱۹ در بريتانيا افزايش يافت، اما تا شروع قرن ۲۰ همچنان نامعمول شمرده مي‌شد. اصطلاح «آلرژي» در سال ۱۹۰۶ توسط يك متخصص كودكان ويني به‌نام كلود فون پيركه مورد استفاده قرار گرفت تا عطسه‌هاي ناشي از تماس دانش‌آموزان با گرده‌هاي آلرژي‌زا را توصيف كند. او از اين اصطلاح براي به بيان درآوردن «واكنش‌دهي تغييريافته» استفاده كرد تا نشان دهد كه آلرژي فقط بر تعداد خاصي از انسان‌ها تاثير مي‌گذارد، نه بر همه آنان. 
 
آلرژي اپيدميك (همه‌گير)
 اگرچه بعضي از پديده‌هاي آلرژيك در متون پزشكي باستاني توصيف شده‌اند، اما به نظر مي‌رسد كه آلرژي‌هاي فصلي رايج در جهان امروزي مانند تب يونجه واقعا نوعي بيماري پساصنعتي هستند و از عصر صنعتي شدن جهان به بعد به‌وجود آمده‌اند. آلرژي بيني يا رينيت آلرژيك، يعني شايع‌ترين آلرژي فصلي، هم امروزه بسيار شايع شده است و خصوصا در چند دهه گذشته در كشوري مانند آمريكا روبه‌افزايش بوده است. درواقع، ميزان ابتلا به اين آلژي از نظر آماري، از ۱۰ درصد كل جمعيت آمريكا در سال ۱۹۷۸ به ۳۰ درصد از كل جمعيت در سال ۲۰۰۸ رسيده است. 
 
عوامل محرك در آلرژي‌هاي فصلي
 شايع‌ترين عوامل محرك در آلرژي‌هاي فصلي، گرده‌ها و اسپورهاي قارچي (mold spores) هستند. سطح تماس با اين عوامل نه‌تنها به فصل، بلكه به دو عامل مهم ديگر يعني محل زندگي و وضعيت آب‌وهوايي نيز بستگي دارد. به‌طور كلي، درختان تقريبا در همه مناطق در اواخر زمستان و اوايل بهار گرده‌افشاني مي‌كنند. گرده‌افشاني گياهان نيز در اواسط تا اواخر بهار اتفاق مي‌افتد و علف‌ها يا چمن‌ها نيز در تابستان گرده‌افشاني دارند. در بسياري از مناطق، تماس با گرده‌هاي آلرژي‌زا در روزهايي كه هواي صاف دارند و همراه با وزش باد هستند،‌ به بيشترين ميزان خود مي‌رسند، چون باد به پخش كردن گرده‌ها كمك مي‌كند. با اين‌حال، اسپورهاي قارچي مي‌توانند در هر موقعي از سال وجود داشته باشند. از آن‌جايي كه سطح اين تركيبات با افزايش دما بالا مي‌رود،‌ اواسط تا اواخر تابستان را مي‌توان دوره اوج فعاليت آن‌ها دانست. البته همين تركيبات، عامل اصلي در شكل‌گيري آلرژي‌هاي فصلي در پاييز هم هستند. ميزان آن‌ها نيز در ساعات عصر و در روزهاي همراه با وزش باد به اوج خودش مي‌رسد. توجه داشته باشيد كه تعداد اسپورهاي قارچي در هوا مي‌تواند در دقايق پيش از رعد و برق به بالاترين حد خودش برسد و افراد مبتلا به آسم را با حملات آسم در اين موقعيت‌ها مواجه كند. بسياري از افراد مبتلا به آلرژي‌هاي فصلي نيز به گردوغبار خانگي و كنه گردوغبار (Dust mite) آلرژي دارند كه در تمام طول سال مي‌توانند مشكل‌ساز شوند. كنه‌هاي گردوغبار نيز حشرات ميكروسكوپي خاصي هستند كه خصوصا از سلول‌هاي پوستي انسان‌ها تغذيه مي‌كنند. رشد آن‌ها نيز در محيط‌هاي مرطوب و نرم مانند تشك، بالش، جسم حيوانات خانگي و لوازم داخل خانه اتفاق مي‌افتد. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۴:۲۰ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۶ فايده دانه چيا

۶ فايده دانه چيا

۱. دانه‌هاي چيا سرشار از فيبر هستند 

هر قاشق غذاخوري از دانه‌هاي چيا حدودا ۵ گرم فيبر به بدن مي‌رساند كه برابر است با تقريبا ۲۰ درصد از نياز روزانه بدن به دريافت فيبر. توجه داشته باشيد كه همين مقدار از برنج قهوه‌اي فقط مي‌تواند ۲ گرم فيبر براي بدن تامين كند. اگرچه ثابت شده است كه فيبر غذايي مي‌تواند سطح كلسترول خون را كاهش بدهد و براي تقويت سلامت گوارشي مفيد باشد، اما آمارها نشان مي‌دهند كه بيشتر افراد در طول روز به اندازه كافي فيبر دريافت نمي‌كنند.

 

 ۲. دانه‌هاي چيا مي‌توانند به شكل‌گيري استخوان‌هاي قوي كمك كنند

 دانه‌هاي چيا سرشار از فسفر و منيزيم هستند؛ دو ماده معدني مهم كه مي‌توانند سلامت استخوان‌ها را حفظ كنند. طبق مطالعه منتشرشده در Nutrition Journal، افرادي كه بالاترين ميزان دريافت فسفر را از طريق رژيم غذايي دارند، خطر ابتلا به پوكي استخوان را حدود ۴۵ درصد نسبت به ديگر افراد كاهش مي‌دهند. 

هر قاشق غذاخوري از دانه‌هاي چيا حاوي ۱۲۲ ميلي‌گرم فسفر و ۴۷ ميلي‌گرم منيزيم است كه به ترتيب ۱۷ و ۱۵ درصد از نياز روزانه بدن به اين مواد معدني را تامين مي‌كنند. 

 

۳. دانه‌هاي چيا،‌ منبع پروتئيني كاملي هستند

 افرادي كه رژيم غذايي گياهي دارند، به‌سختي مي‌توانند منابع پروتئيني كامل را براي خوردن پيدا كنند. اين مساله مي‌تواند براي آنان مشكل‌ساز شود، چون منابع پروتئيني كامل حاوي همه انواع اسيدهاي آمينه هستند كه عملكرد صحيح بدن به آن‌ها بستگي دارد. منابع پروتئيني كامل و اصلي شامل محصولات حيواني مانند گوشت قرمز، مرغ و غذاهاي دريايي مي‌شوند. با اين‌حال، دانه‌هاي چيا نيز در گروه همين منابع پروتئيني كامل قرار مي‌گيرند و درنتيجه گزينه فوق‌العاده مهم و كارآمدي براي گياه‌خواران هستند. شما مي‌توانيد بادام خردشده و شير سويا را نيز همراه با دانه‌هاي چيا مصرف كنيد تا پروتئين دريافتي را به ميزان چشمگيري افزايش بدهيد. 

متخصصان مي‌گويند كه دانه‌هاي چيا، جايگزين مناسبي هم براي تخم‌مرغ در دستورپخت‌ها هستند. البته استفاده از دانه‌هاي چيا به اين منظور بايد براساس اين نسبت انجام بگيرد تا بافت مشابه تخم‌مرغ به شما بدهد: ۳ قاشق غذاخوري آب ساده به‌ازاي هر قاشق غذاخوري از دانه‌هاي چيا. 

 

۴. دانه‌هاي چيا سرشار از اسيدهاي چرب امگا-۳ هستند

 دانه‌هاي چيا، منبع خوبي براي دريافت آلفا-لينولئيك اسيد (ALA) محسوب مي‌شوند كه نوعي اسيد چرب امگا-۳ است. طبق گزارش منتشرشده در The American Journal of Clinical Nutrition، آلفا-لينولئيك اسيد مي‌تواند از بدن در مقابل ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي محافظت كند. توجه داشته باشيد كه آلفا-لينولئيك اسيد، نوعي اسيد چرب ضروري براي بدن به حساب مي‌آيد، چون بدن نمي‌تواند خودش اين ماده را توليد كند و درنتيجه شما بايد اين ماده ضروري را به بدن برسانيد. 

البته همه افراد در كنار دريافت ALA، بايد دو نوع امگا-۳ ديگر را هم به بدن برسانند كه در ماهي‌ها و غذاهاي دريايي وجود دارند: DHA و EPA. اگرچه بدن مي‌تواند بخشي از ALA دريافتي را به EPA و DHA تبديل كند، اما اين تبديل‌سازي به مقدار بسيار محدودي انجام مي‌گيرد و درنتيجه همه انسان‌ها به دريافت همه انواع امگا-۳ نيازمند هستند. 

 

۵. دانه‌هاي چيا مي‌توانند به حفظ تعادل آب در بدن كمك كنند

 يكي از ويژگي‌هاي دانه‌هاي چيا اين است كه مقدار زيادي آب را به خود جذب مي‌كنند. بنابراين، ورزشكاران و دونده‌هاي استقامتي مي‌توانند از مصرف دانه‌هاي چيا براي تامين آب بدن كمك بگيرند. يكي از مطالعات Food Science and Technology نشان مي‌دهد كه يك گرم از آرد دانه‌هاي چيا مي‌تواند حدود ۱۲ گرم آب به خودش بگيرد. 

 

۶. دانه‌هاي چيا مي‌توانند به كاهش وزن كمك كنند

 يكي از جديدترين مطالعات Nutrition Research and Practice نشان مي‌دهد كه وقتي افراد از ماست همراه با ۷ تا ۱۴ گرم دانه چيا استفاده مي‌كنند، در وعده غذايي بعدي حدود ۲۵ درصد كالري كمتري استفاده مي‌كنند. با توجه به اين‌كه دانه‌هاي چيا از نظر جذب آب نيز قدرت بالايي دارند، محققان تصور مي‌كنند كه مصرف اين دانه‌ها به شكل‌گيري احساس رضايتمندي پس از غذا خوردن نيز كمك مي‌رساند. ‌البته فيبر سرشار اين دانه‌ها نيز احساس سيري مطلوبي به‌وجود مي‌آورد. 

۶ فايده دانه چيا


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۴۳:۳۴ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۷ اشتباه رايج درباره حمام كردن

۷ اشتباه رايج درباره حمام كردن

۱. لايه‌برداري پوست سر را با كمك ناخن‌ها انجام مي‌دهيد 
اگر لايه‌برداري پوست سر به‌درستي انجام شود، مي‌تواند احساس شادابي و طراوت به شما بدهد. اما افرادي كه اين كار را با كمك ناخن‌ها انجام مي‌دهند، قطعا به پوست سرشان آسيب مي‌رسانند. درواقع، ناخن‌ها مي‌توانند پوست سر را خراش بدهند و حتي باعث پوسته دادن اين ناحيه از بدن شوند. 
براي اين‌كه لايه‌برداري پوست سر به‌خوبي انجام بگيرد، بايد از نوك انگشتان خودتان كمك بگيريد، نه از ناخن‌ها. همچنين نبايد ساقه‌هاي موها را با شدت زياد بين انگشتان دست فشار بدهيد، چون اين كار مي‌تواند به ساقه‌هاي موها آسيب برساند و باعث چند تكه شدن انتهاي آن‌ها شود. 
 
۲. صابون شما حاوي هيچ تركيب مرطوب‌كننده‌اي نيست 
صابون‌هايي كه حاوي هيچ تركيب مرطوب‌كننده‌اي نيستند، مانند بسياري از صابون‌هاي آنتي‌باكتريال و دئودورانت، مي‌توانند پوست بدن را خشك كنند. بنابراين، همواره صابون‌هايي را انتخاب كنيد كه حاوي اسيد استئاريك باشند يا سراغ انواع مرطوب‌كننده برويد. افرادي كه پوست خشك و حساسي دارند، بايد بيشتر از ديگران به اين نكته توجه نشان بدهند. 
 
۳. با آب داغ و به مدت طولاني حمام مي‌كنيد
 هيچ كس از شما نمي‌خواهد كه در ميانه زمستان، با آب سرد حمام كنيد يا دوش بگيريد. با اين‌حال، آب بيش از حد داغ نيز قطعا براي پوست مناسب نيست. بعضي از افراد عادت كرده‌اند كه خصوصا در زمستان، با آب بسيار داغ و به مدت طولاني حمام كنند يا دوش بگيرند، درحالي كه از مضرات اين كار آگاه نيستند. اين كار، چربي‌هاي طبيعي پوست را از بين مي‌برد و دقيقا به عناصري آسيب مي‌رساند كه وظيفه حفظ رطوبت در پوست را بر عهده دارند. 
 
۴. به پوست سرتان نرم‌كننده نمي‌زنيد 
بيشتر افراد موقع استفاده كردن از نرم‌كننده، اين محصول را فقط به قسمت‌هاي بيروني موها مي‌رسانند. اين درحالي است كه محصولات نرم‌كننده مو بايد تمام موها، از ريشه‌اي‌ترين قسمت تا بيروني‌ترين قسمت،‌ را در بر بگيرند. تماس نرم‌كننده‌ها با پوست سر نيز واقعا مهم است، چون از خارش و پوسته دادن پوست سر جلوگيري مي‌كنند. 
 
۵. در حين شست‌وشو، پوست بدن را لايه‌برداري مي‌كنيد
 بيشتر افراد از ليف‌ها و ابزارهاي پارچه‌اي ديگر به‌صورت نادرست استفاده مي‌كنند و آن‌ها را شديدا روي پوست فشار مي‌دهند. اين درحالي است كه ليف‌ها واقعا ابزار مناسبي براي لايه‌برداري از پوست نيستند، چون مي‌توانند لايه محافظتي و طبيعي پوست را از بدن جدا كنند. 
توصيه متخصصان اين است كه افراد داراي پوست خشك و حساس فقط از دست‌هاي خودشان براي شستن بدن كمك بگيرند. افراد داراي پوست چرب نيز بايد از ليف‌هاي لطيف استفاده كنند تا به پوست‌شان آسيب نرسانند. در ضمن، ليف‌ها بايد به مرور زمان جايگزين شوند تا باكتري‌ها نتوانند در آن‌ها تجمع كنند. 
 
۶. آب‌كشي پاياني را به‌خوبي انجام نمي‌دهيد
به‌گفته متخصصان، وقتي كه مي‌خواهيد از حمام خارج شويد، بسيار مهم است كه مطمئن شويد همه تركيبات صابون‌ها و شامپوها كاملا از بدن جدا شده‌اند. باقي ماندن اين تركيبات روي بدن مي‌تواند به تحريك پوست و انسداد منافذ پوستي منجر شود و درنهايت شما را با آكنه‌ها مواجه كند. افرادي كه با آكنه‌هاي خاص در ناحيه پشت بدن‌شان مواجه مي‌شوند نيز بايد آب‌كشي موهاي‌شان را طوري انجام بدهند كه موها به سمت جلو خم شده باشند. با اين كار، تركيبات باقي‌مانده به ناحيه پشت بدن انتقال پيدا نمي‌كنند. 
 
۷. براي استفاده از لوسيون بيش از حد صبر مي‌كنيد
 بهترين زمان براي استفاده از مرطوب‌كننده‌ها و لوسيون‌ها، وقتي است كه بدن‌تان را كمي خشك كرده‌ايد و پوست بدن هنوز رطوبت دارد. در اين حالت، تركيبات مرطوب‌كننده به‌خوبي وارد پوست مي‌شوند و اثرگذاري مطلوبي از خودشان نشان مي‌دهند. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۲۳:۲۹ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

نشستن بيش از حد به مجراي ادراري آسيب مي‌رساند

نشستن بيش از حد به مجراي ادراري آسيب مي‌رساند

محققان سال‌هاست مي‌گويند كه نشستن بيش از حد مي‌تواند براي سلامت قلب مضر باشد و حتي به افزايش اندازه دور كمر منجر شود. با اين‌حال، يكي از مطالعات جديد در همين زمينه نشان مي‌دهد كه نشستن بيش از حد براي مجراي ادراري انسان‌ها نيز مضر و زيان‌آور است. گزارشي از اين مطالعه در BJU International منتشر شده است. در اين مطالعه، حدود ۷۰ هزار نفر از افراد ميان‌سال در طي يك دوره ۲.۵ ساله مورد بررسي قرار گرفتند و عواملي مانند مدت‌زمان نشستن و ميزان فعاليت بدني نيز در ميان آنان بررسي شد. طبق يافته‌هاي نهايي، افرادي كه روزانه ۵ ساعت يا بيشتر از آن را در حالت نشسته مي‌گذرانند، مانند افرادي كه فعاليت بدني كمي دارند، بيشتر احتمال دارد كه به علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS) مبتلا شوند. اين علائم مي‌توانند شامل چنين مواردي باشند: تخليه ناقص مثانه، تكرر ادرار يا ضرورت ناگهاني به دفع ادرار، جريان ادرار ضعيف يا نياز به دفع مكرر ادرار در ساعات خواب شبانه. 

 

نشستن بيشتر از ۵ ساعت در روز و علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS) 

اين مطالعه فقط شامل مردان مي‌شده است و درنتيجه يافته‌ها قابل تطبيق با زنان نيستند، چون زنان اساسا داراي مجراي ادراري متفاوتي نسبت به مردان هستند. با اين‌حال، محققان مي‌گويند: «دليلي ندارد تصور كنيم كه اثرات مخرب و زيان‌بار ناشي از عدم فعاليت بدني يا نشستن بيش از حد فقط به مردان محدود مي‌شود». 

 

زنان و خطر ابتلا به عفونت‌هاي مجراي ادراري

 نكته‌اي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد، اين است كه علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS) به دليل‌هاي متعدد در ميان زنان شايع هستند و معمولا هم به عملكرد عصب‌ها، عضله‌ها و بافت‌هاي همبند برمي‌گردند. به‌گفته محققان، «ما متوجه شديم كه داشتن تحرك براي سلامت اسكلتي-عضلاني مهم است و همچنين سلامت عصب‌ها و نحوه عملكرد عضله‌ها و بافت‌هاي همبند براي تخليه مثانه نيز به اين تحرك ارتباط دارد». 

 

كاهش خطر ابتلا به علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS)

درحالي كه علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS) نسبتا رايج است، اما همه افراد به چنين مشكلي مبتلا نمي‌شوند. براي كاهش خطر ابتلا به LUTS، پيش از هر چيزي بايد از سيگار كشيدن خودداري كنيد. پيروي از رژيم غذايي سالم و حفظ وزن در محدوده سالم نيز، دو موضوع مهم بعدي هستند. براي اين‌كه بدن‌تان بتواند مايعات اضافي را به‌صورت منظم دفع كند نيز بايد آب مورد نياز بدن را به‌خوبي تامين كنيد. تحرك داشتن كافي از طريق اضافه كردن ورزش منظم به برنامه روزانه و پرهيز از نشستن براي مدت‌زمان طولاني هم از ديگر نكاتي است كه بايد جدي گرفته شود. 

نشستن بيش از حد به مجراي ادراري آسيب مي‌رساند


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۲۲:۳۰ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۶ منبع مهم كربوهيدرات براي لاغري

۶ منبع مهم كربوهيدرات براي لاغري

۱. برنج قهوه‌اي 

برنج قهوه‌اي در حالت طبيعي اصلا نمك ندارد و حاوي مقادير بالايي از مواد معدني و فيبر است. به جرات مي‌توان گفت كه همه متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند كه برنج قهوه‌اي را جايگزين برنج سفيد كنيد و از اين برنج به‌صورت روزانه استفاده كنيد. 

حجم مصرفي: يك فنجان پخته‌شده (۱۹۵ گرم) و حاوي ۲۱۸ كالري، ۴ گرم فيبر، ۵ گرم پروتئين، ۲ گرم چربي، ۴۶ گرم كربوهيدرات و البته تامين‌كننده ۱۰۷ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز، ۲۱ درصد منيزيم و ۱۵ درصد ويتامين B۶. 

 

۲. كينوا 

ميزان پروتئين موجود در كينوا، تقريبا ۲ برابر بيشتر از برنج قهوه‌اي است. در ضمن، پروتئين كينوا سرشار از اسيدهاي آمينه ضروري‌اي است كه اين منبع كربوهيدراتي را به عنصر قدرتمندي براي بافت‌سازي و عضله‌سازي تبديل مي‌كند. اين تركيبات پروتئيني و فيبري در كنار چربي‌هاي سالم و كربوهيدرات درون كينوا، اثرات مثبتي بر قند خون باقي مي‌گذارند. به‌علاوه، كينوا ذاتا طعم و بافت سبك و نرمي دارد و خيلي هم سريع براي خوردن آماده مي‌شود. 

حجم مصرفي: يك فنجان پخته‌شده (۱۸۵ گرم) و حاوي ۲۲۲ كالري، ۵ گرم فيبر، ۸ گرم پروتئين، ۴ گرم چربي، ۳۹ گرم كربوهيدرات و همچنين تامين‌كننده ۴۸ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز، ۳۰ درصد به منيزيم و ۱۹ درصد به فولات. 

 

۳. جو پرك معمولي 

اضافه كردن جو پرك معمولي و انواع ديگر جو به رژيم غذايي، يكي از بهترين و ساده‌ترين راه‌ها دريافت فيبر غذايي بيشتر است. مصرف جو، خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، فشار خون بالا و بيماري ديابت نوع ۲ را كاهش مي‌دهد و پروتئين‌هاي عضله‌ساز را هم به بدن مي‌رساند. البته جو انتخابي شما نبايد حاوي هيچ نوع قند يا عنصر طعم‌دهنده ديگري باشد. حجم مصرفي: يك فنجان پخته‌شده با آب (۲۳۴ گرم) حاوي ۱۶۶ كالري، ۴ گرم فيبر، ۶ گرم پروتئين، ۴ گرم چربي، ۳۲ گرم كربوهيدرات و همچنين تامين‌كننده ۶۸ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز و ۱۸ درصد به سلنيوم. 

 

۴. جو دوسر خردشده 

جو دوسر خردشده، بافت نرم‌تر و خوش‌مزه‌تري دارد، اما پختن آن كمي بيشتر از جو پرك طول مي‌كشد. با اين‌حال، استفاده از اين نوع جو واقعا به زحمتش مي‌ارزد. به‌گفته متخصصان، آنزيم‌هاي درون دستگاه گوارش به زمان بيشتري نياز دارند تا بتوانند به درون تركيبات جو دوسر خردشده نفوذ كنند. همين روند، جذب گلوكز را آهسته‌تر مي‌كند و جو دوسر خردشده را به گزينه بهتري براي افرادي تبديل مي‌سازد كه در معرض خطر ابتلا به بيماري ديابت قرار دارند. 

حجم مصرفي: ۱ فنجان ناپخته (۸۰ گرم) حاوي ۳۰۰ كالري، ۸ گرم فيبر، ۱۰ گرم پروتئين، ۵ گرم چربي، ۵۴ گرم كربوهيدرات و همچنين تامين‌كننده ۲۷ درصد از نياز روزانه بدن به منيزيم و ۴ درصد به پتاسيم. 

 

۵. جو پوست‌كنده 

جو پوست‌كنده فقط براي تهيه سوپ نيست. محققان سوئدي به اين نتيجه رسيده‌اند كه اگر از جو پوست‌كنده در وعده صبحانه استفاده كنيد، نوسان قند خون را در وعده ناهار حدود ۴۴ درصد و اين نوسان در وعده شام را حدود ۱۴ درصد كاهش مي‌دهيد. هرچه سطح قند خون بيشتر كنترل شود، انرژي پايدارتري خواهيد داشت و گرسنگي را كمتر تجربه خواهيد كرد. حجم مصرفي: يك فنجان پخته‌شده (۱۵۷ گرم) حاوي ۱۹۳ كالري، ۶ گرم فيبر، ۴ گرم پروتئين، ۱ گرم چربي، ۴۴ گرم كربوهيدرات و همچنين تامين‌كننده ۲۰ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز، ۱۹ درصد به سلنيوم و ۱۶ درصد به نياسين. 

 

۶. گندم سياه 

هر ۲۸ گرم از گندم سياه حدود ۳ گرم فيبر و ۴ گرم پروتئين به بدن مي‌رساند،‌ و همچنين سرشار از مواد معدني مهم است. 

حجم مصرفي: هر ۲۸ گرم حاوي ۹۶ كالري، ۳ گرم فيبر، ۴ گرم پروتئين، ۱ گرم چربي، ۲۰ گرم كربوهيدرات و تامين‌كننده ۱۸ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز، ۱۵ درصد به مس و ۱۶ درصد به منيزيم. 

۶ منبع مهم كربوهيدرات براي لاغري


برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۲۲:۰۲ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

۶ خوراكي مهم براي تقويت سيستم ايمني

۶ خوراكي مهم براي تقويت سيستم ايمني

۱. ماست 
تركيبات پروبيوتيك كه در ماست‌هايي با همين نام وجود دارند، باكتري‌هاي سالم و مفيدي هستند كه عمليات پاك‌سازي ميكروب‌هاي بيماري‌زا را براي روده‌ها و دستگاه گوارش انجام مي‌دهند. اگرچه پروبيوتيك‌ها در قالب مكمل‌ها نيز قابل مصرف هستند،‌ اما محققان دانشگاه وين به اين نتيجه رسيده‌اند كه مصرف ۲۰۰ گرم ماست پروبيوتيك به‌صورت روزانه، به‌اندازه مكمل‌هاي پروبيوتيك براي تقويت سيستم ايمني بدن اثربخشي دارد. البته شما بايد ماست‌هاي پروبيوتيكي را انتخاب كنيد كه حاوي قندهاي افزودني نباشند. بعضي از محققان مي‌گويند كه اگر بسته‌هاي ماست كمتر از ۸ گرم قند داشته باشند، گزينه مناسبي به‌شمار مي‌روند. 
مقدار مطلوب براي مصرف: ۲۰۰ گرم براي هر روز. 
 
۲. جو دوسر و جو معمولي 
اين غلات حاوي بتاگلوكان هستند كه نوعي فيبر ضدميكروب و آنتي‌باكتريال محسوب مي‌شود. به‌گفته محققان نروژي، قابليت‌هاي جو دوسر و جو معمولي از اين منظر حتي از اكيناسه هم بيشتر است. وقتي كه حيوانات از اين دو نوع غله استفاده مي‌كنند، احتمال مبتلا شدن آن‌ها به آنفلوآنزا و هرپس كاهش مي‌يابد. در ميان انسان‌ها نيز، مصرف اين دو نوع غله به تقويت سيستم ايمني بدن، تسريع روند بهبودي در زخم‌ها و كمك به فعاليت بهتر آنتي‌بيوتيك‌ها منجر مي‌شود. 
مقدار مطلوب براي مصرف: حداقل يك وعده از سه وعده مصرفي از غلات براي هر روز. 
 
۳. سير 
سير كه نزديكي زيادي با پياز دارد، حاوي عنصر فعالي به نام آليسين است كه با عفونت‌ها و باكتري‌ها مبارزه مي‌كند. محققان بريتانيايي به اين نتيجه رسيده‌اند كه مصرف عصاره سير به مدت ۱۲ هفته، شانس ابتلا به سرماخوردگي را حدود دوسوم كاهش مي‌دهد. مطالعات ديگري هم نشان مي‌دهند علاقه‌مندان به سير كه هفته‌اي بيش از ۶ حبه سير كامل مي‌خورند، شانس ابتلا به سرطان كولوركتال را ۳۰ درصد و شانس ابتلا به سرطان معده را ۵۰ درصد كمتر مي‌كنند.
 مقدار مطلوب براي مصرف: دو حبه خام براي هر روز و اضافه كردن سير به بيشتر وعده‌هاي غذايي در طول هفته. 
 
۴. سوپ مرغ 
محققان مي‌گويند كه مصرف سوپ مرغ خانگي، گسترش سلول‌هاي سفيد التهابي را در بدن مهار مي‌كند. اين يافته علمي از اهميت زيادي برخوردار است، چون علائم سرماخوردگي در واكنش به تجمع همين سلول‌هاي مخرب در لوله‌هاي برونشيال (bronchial tubes) به‌وجود مي‌آيند. دليلش اين است كه در فرآيند پختن مرغ، نوعي اسيد آمينه به نام سيستئين شكل مي‌گيرد كه در بدن شبيه به نوعي داروي برونشيت به‌نام استيل‌سيستئين عمل مي‌كند. آب نمك‌آلود اين سوپ نيز مخاط درون بدن را مانند داروهاي سرفه رقيق مي‌‌سازد. اضافه كردن ادويه‌ها و چاشني‌هاي مناسب مانند سير و پياز به سوپ مرغ نيز مي‌تواند قدرت تقويت‌كننده اين سوپ را براي سيستم ايمني بدن افزايش بدهد. مقدار مطلوب براي مصرف: وقتي كه احساس فرسودگي مي‌كنيد، حتما يك كاسه سوپ مرغ بخوريد. 
 
۵. چاي 
افرادي كه روزانه ۵ فنجان چاي مي‌نوشند و اين كار را به‌صورت مداوم انجام مي‌دهند، ميزان اينترفرون‌هاي (interferons) ضدويروس را در خون‌شان حدودا ۱۰ بار بيشتر مي‌كنند. اسيد آمينه‌اي كه مسئوليت اين تقويت‌كنندگي را بر عهده دارد، ال‌تيانين است كه هم در چاي سبز و هم در چاي سياه يافت مي‌شود. 
مقدار مطلوب براي مصرف: روزانه چندين فنجان چاي بنوشيد. 
 
۶. گوشت گوساله 
كمبود زينك (روي)، يكي از شايع‌ترين كمبودهاي تغذيه‌اي در ميان بسياري از مردم جهان است. شانس ابتلا به اين كمبود خصوصا در ميان گياه‌خواران و افرادي كه از گوشت گوساله استفاده نمي‌كنند، بيشتر مي‌شود، چون گوشت گوساله دقيقا بهترين منبع براي دريافت زينك است. متاسفانه حتي كمبود زينك به ميزان خفيف هم مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌ها را افزايش بدهد. اين درحالي است كه دريافت زينك به ميزان كافي براي رشد و تكامل سلول‌هاي سفيد خون ضرورت دارد و دقيقا همين سلول‌هاي هستند كه وظيفه تشخيص و نابودي عناصر مهاجم مانند باكتري‌ها، ويروس‌ها و ميكروب‌ها را بر عهده دارند. مقدار مطلوب براي مصرف: هر ۸۵ گرم از گوشت گوساله بدون چربي، حدود ۳۰ درصد از نياز روزانه بدن به زينك را تامين مي‌كند. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۴:۴۲ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

افزايش خطر ابتلا به ديابت با شب‌كاري

افزايش خطر ابتلا به ديابت با شب‌كاري

يكي از مطالعات اخير نشان مي‌دهد كار كردن در شيفت‌هاي شبانه چرخشي مي‌تواند شديدا براي سطح قند خون در بدن مضر باشد. گزارشي از اين مطالعه در Diabetes Care منتشر شده است. محققان در اين مطالعه، اطلاعات مربوط به بيش از ۲۷۰ هزار نفر از مردم بريتانيا را مورد بررسي قرار دادند و به اين نتيجه رسيدند كه اگر افراد در ساعات كاري نامنظم يا شيفت‌هاي شبانه چرخشي كار كنند، شانس ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ را ۴۴ درصد نسبت به حالت عادي افزايش مي‌دهند. دكتر سلين وتر (از مسئولان اين مطالعه) مي‌گويد: شغل‌هاي شيفتي، خصوصا شيفت‌هاي شبانه، ريتم بيولوژيك و همچنين ريتم طبيعي اجتماعي را در انسان‌ها مختل مي‌كند و حتي به ريتم خواب هم صدمه مي‌زند. مجموعه اين اختلال‌ها، خطر ابتلا به اختلال‌هاي متابوليك، از جمله ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲، را افزايش مي‌دهند. 
 
يافته‌هاي اين مطالعه نشان مي‌دهند كه هرچه افراد بيشتر در شيفت‌هاي شبانه نامنظم و چرخشي كار كنند، خطر ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ را بالاتر مي‌برند. براي مثال، كار شبانه به اندازه ۳ نوبت در ماه با افزايش خطر ۲۴ درصدي ابتلا به ديابت نوع ۲ همراه مي‌شود، درحالي كه اگر اين ميزان به بيشتر از ۸ نوبت در ماه برسد، خطر ابتلا به ديابت نوع ۲ نيز از ۳۶ درصد مي‌گذرد. دكتر وتر مي‌گويد: «مطالعه ما، يكي از اولين مواردي است كه رابطه دوز-واكنش را نشان مي‌دهد؛ يعني به ما مي‌گويد كه هرچه افراد بيشتر در شيفت شبانه كار كنند، احتمال ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ را هم بالاتر مي‌برند». با اين‌حال، كار كردن به‌صورت دائمي در شيفت شب با افزايش خطر ابتلا به بيماري ديابت مرتبط نيست. محققان مي‌گويند كه چنين افرادي مي‌توانند خودشان را با برنامه شبانه سازگار كنند. در ضمن، افرادي كه ذاتا به بيداري در ساعات شب تمايل دارند، راحت‌تر چنين سازگاري‌اي را تجربه خواهند كرد. 
 
به توصيه متخصصان، افرادي كه نمي‌توانند از كارهاي شبانه خودداري كنند، مي‌توانند خطرات احتمالي براي سلامتي خودشان را از اين راه‌ها كاهش بدهند: رژيم غذايي سالم، مراقبت از وزن، ورزش منظم و خواب كافي در ساعات استراحت. لازم به ذكر است كه اين يافته‌ها نمي‌توانند رابطه علت و معلولي مستقيمي را بين كار شيفتي و ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ اثبات كنند. با اين‌حال، مطالعات اخير نيز نشان داده‌اند كه كار شيفتي با احتمال مبتلا شدن به بيماري‌هاي قلبي، بيماري ديابت و همچنين سرطان مرتبط است. 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۴:۱۹ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

آهسته غذا بخوريد تا لاغر شويد!

آهسته غذا بخوريد تا لاغر شويد!

اگر به اندازه‌اي سريع غذا مي‌خوريد كه لقمه‌هاي غذا را تقريبا بدون جويدن قورت مي‌دهيد، بايد هرچه زودتر اين عادت نادرست را كنار بگذاريد و تلاش كنيد كه آهسته غذا خوردن را به الگوي هميشگي‌تان تبديل كنيد. محققان ژاپني در يكي از مطالعات اخيرشان به اين نتيجه رسيده‌اند كه آهسته غذا خوردن براي كاهش دادن اضافه‌وزن مفيد است. گزارشي از مطالعه آنان در BMJ Open منتشر شده است. به‌گفته محققان، نكته ديگري كه براي كاهش وزن اهميت دارد، پرهيز از خوردن ميان‌وعده‌ها و خوراكي‌ها پس از شام و همچنين خودداري از مصرف غذا در ۲ ساعت منتهي به خواب شبانه است. يافته‌هاي اين مطالعه نشان مي‌دهند كه اجرايي كردن همين تغييرات ساده در سبك زندگي، اندازه دور كمر را كاهش مي‌دهد و با پايين آوردن ميزان ابتلا به اضافه‌وزن و چاقي مرتبط است. 
 
در مقايسه با افرادي كه سريع غذا مي‌خورند و غذاي خودشان را قورت مي‌دهند، افرادي كه با سرعت عادي غذا مي‌خورند حدودا ۲۹ درصد كمتر با شانس ابتلا به چاقي مواجه هستند. به‌علاوه، افرادي كه سرعت غذا خوردن را از ميزان عادي هم پايين‌تر مي‌آورند، احتمال ابتلا به چاقي را هم ۴۲ درصد كمتر مي‌كنند. محققان مي‌گويند افرادي كه آهسته غذا مي‌خورند، معمولا از سلامت عمومي بالاتري نسبت به ديگران برخوردار هستند و حتي سبك زندگي سالم‌تري هم دارند. با اين‌حال، اين مطالعه ثابت نمي‌كند كه سرعت غذا خوردن مستقيما باعث ابتلا به چاقي مي‌شود يا از آن جلوگيري مي‌كند، بلكه فقط رابطه‌اي را بين اين عامل‌ها نمايان مي‌سازد. 
 
دكتر ديويد كاتز (مدير Yale-Griffin Prevention Research Center) با توجه به يافته‌هاي اين مطالعه مي‌گويد: «عادت‌هايي كه توجه و تمركز بر غذا خوردن را افزايش مي‌دهند، مي‌توانند هم به كاهش وزن كمك كنند و هم نقش مثتبي در حفظ سلامت عمومي داشته باشند». درواقع آهسته غذا خوردن، از ويژگي‌هاي افرادي است كه با تمركز و توجه كافي غذا مي‌خورند. در ضمن، آنان عمدتا انتخاب‌هاي غذايي آگاهانه‌تري دارند و در غذا خوردن بيشتر به كيفيت اهميت مي‌دهند، نه به كميت. به‌گفته دكتر سامانتا هلر (متخصص تغذيه در دانشگاه پزشكي نيويورك)، آهسته غذا خوردن به بدن ما زمان كافي مي‌دهد تا احساس سيري و رضايتمندي از غذا خوردن را به‌موقع ايجاد كند و درنتيجه مانع از پُرخوري مي‌شود. به همين دليل هم افرادي كه سريع‌تر غذا مي‌خورند، اساسا كالري بيشتري نسبت به نياز بدن‌شان دريافت مي‌كنند. به‌علاوه، غذا خوردن سريع با خطر بالاي ابتلا به مرض چاقي، بيماري‌هاي قلبي-عروقي و همچنين سندرم متابوليك مرتبط است. اين متخصص مي‌گويد: «در بسياري از كشورهاي اروپايي، آهسته غذا خوردن همچنان رواج دارد. اما در كشوري مانند آمريكا، بيشتر افراد خيلي سريع غذا مي‌خورند». 

برچسب: سلامتيسم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۳:۵۶ توسط:saeed.bp موضوع: سلامتيسم

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبچت رومطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / لوله PVC / اتوبار / اجاره جرثقیل